Nezkompostovaly se vám kompostovatelné sáčky? Co je dobré vědět?
Většina lidí se příliš nevyzná v relativně nedávno objevených možnostech bioplastů. Každý nový vynález se musí umět používat, ale u bioplastu se bohužel začalo hned od začátku se špatnou informovaností spotřebitelů.
Kompostovatelné sáčky/pytle se často vkládají do vědra separačních vynášecích záchodů.
ČOKOVýkaly a zásypový materiál se pak mohou vyndat z vědra, aniž by bylo vědro špinavé. Odpadá tak nutnost vymývání vědra. Z našeho pohledu se však hodí použití kompostovatelných sáčků pouze v některých případech.
Pro běžné užívání kompostovacích separačních záchodů není potřeba používání sáčků. Pro většinu uživatelů vynášecích záchodů je běžné vymývání vědra, které zůstává díky principu zasypávání převážně čisté. Tedy výkaly běžně nebývají nalepené na stěny vědra. Stačí lehké opláchnutí vodou. Z hlediska ekologie se jedná o ideální smysl využití kompostovacích záchodů.
Existují ale i dny, kdy může být vymývání vědra náročnější. Myslím tím mrazivé počasí, kdy může být problém s vypláchnutím vědra vynášecího záchodu. Zahradní kohout bude vypuštěn a i voda v sudu bude zmrzlá. Naštěstí je však mrazivých dnů v poslední době pomálu.
Většinou používají kompostovatelné sáčky/pytle uživatelé cestovních záchodů. Na cestách dávají sáčky větší smysl, ačkoliv se najdou i cestovatelé, kteří si uzavřené vědro s výkaly dovezou domů nebo s rozmyslem založí kompost v přírodě.
Na co si dát pozor?
Problém vzniká, pokud uživatelé kompostovacích záchodů obsah záchodu kompostují studeným způsobem kompostování. Tedy kompost není tak kvalitně založen, aby jeho teplota samovolně překročila 40°C. S pořízením kompostovatelných sáčků přichází radost, kterou za čas střídá naštvání. Sáčky se pak ne a ne rozložit a nakonec uživateli zůstane milovaný kompost plný roztrhaných sáčků. Nezbyde pak než kompost vyhodit do popelnice nebo vše znovu a lépe překompostovat pomocí nových znalostí a metod.
Další ještě častější problém vzniká, pokud si pořídíte sáčky bez certifikace, nebo s nevhodnou certifikací. Při výběru kompostovatelných sáčků/pytlů vždy hledejte normu “OK compost HOME”. Ta zaručuje rozklad v domácím kompostu většinou při dosažení teplot přes 40°C. Například norma “OK compost INDUSTRIAL” požaduje pro rozklad sáčku vysoké teploty a podmínky, kterých při domácím kompostování těžko dosáhnete.
Vyhazování sáčků z bioplastu do směsné popelnice nebo hnědé popelnice na biodpad je také poměrně nevhodné. Neváhejte nám zavolat či napsat a my vám rádi poradíme ideální likvidaci obsahu záchodu, nebo raději rovnou zpusob, jak opravdu bezpečně využívat lidský hnůj.
Rozhodnutí, zda si dopřejete komfort koupí sáčku, nebo se budete řídit heslem “Nejlepší odpad je žádný odpad”, je čistě na vás. Pokud bychom měli uvažovat ještě více environmentálně, tak můžeme pohlížet na další ekofaktory.
Osobně v sáčcích vidím možnost komfortu pro pohodlnější povahy, ale jako vždy je potřeba si uvědomit všechny pro a proti a používat sáčky zodpovědně:
Výroba bioplastu by ideálně měla a neměla:
- Neměla by zabírat zemědělskou půdu, vytvářet monokultury a už vůbec ne vyžadovat chemizaci.
- Výroba by neměla být výrazně energeticky a chemicky náročnější ve srovnání s ropnými plasty.
- Materiál se musí dát recyklovat nebo samovolně rozkládat v běžných přírodních podmínkách.
Může být energeticky výhodnější recyklace plastu vyrobeného z rafinerního odpadu než pěstovat surovinu pro výrobu bioplastu, který se již nerecykluje?